UgensErhverv.dk

Moms på at bo til leje

Godt og vel hver anden af landets almene beboere kommer fremover til at skulle betale moms på at bo til leje

28-04-2009

En stor del af beboere i almene boliger kan fremover komme til at betale moms på at bo til leje.

Forslaget om moms på ejendomsadministration er et led i regeringens skatteaftale, og tanken er, at almene beboere skal spytte ekstra i statskassen for at være med til at finansiere de lettelser for andre befolkningsgrupper, som også ligger i regeringens skatteomlægning.

Forslaget om moms på ejendomsadministration for beboere i almene boliger (L 203) vil betyde en huslejestigning for mere end tre hundrede tusind familier, hvoraf mange er lavindkomstfamilier eller enlige ældre på folkepension. For mange af disse vil der være tale om en huslejestigning på over 500 kr. om året. Over 350.000 lejemål i den almene sektor vil blive berørt af den ny moms på at bo til leje.

Boligselskabernes Landsforening (BL) har derfor rettet henvendelse til Folketingets Skatteudvalg og til Folketingets Boligudvalg med beregninger af konsekvenserne af lovforslag L 203, samt med en indtrængende opfordring til, at forslaget helt tages af bordet. (Henvendelsen er vedhæftet denne pressemeddelelse)

”fortsættes…”

Formanden for BL, Palle Adamsen, finder det urimeligt, at man nu indfører moms på dét at bo til leje, og han kritiserer, at forslaget om moms på at bo til leje kommer til at ramme beboere helt tilfældigt:

- Hvis en familie bor i et boligselskab med egen administration, så rammes familien ikke af momsforslaget. Varetages administrationen derimod af et naboboligselskab eller af et større administrationsselskab, så rammes familien af den højere moms.

Det er en helt uforståelig forskelsbehandling, og det er helt urimeligt, at nogle af landets lejere – heriblandt nogle af samfundets svageste - skal bære denne ekstra byrde i det samlede skattetryk i forhold til andre lejere - og ikke mindst i forhold til boligejerne, som trods alt har fået deres del af samfundets velfærdsstigning det seneste årti, siger Palle Adamsen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg