Siden februar sidste år er byggebeskæftigelsen faldet med 6,6 pct. Boligpakken når ikke at slå positivt igennem i år, mener Dansk Byggeri
16-04-2009
Beskæftigelsen i byggeriet faldet. I februar 2009 var der således 11.300 færre beskæftigede ved bygge- og anlægsvirksomhed end på samme tid året før. Det er et fald på 6,6 pct. Det er først og fremmest aktiviteten ved nybyggeri, som er i voldsom tilbagegang. Her faldt beskæftigelsen med 10.000 arbejdere, funktionærer og mestre, hvilket svarer til 22 procent.
- Der er et voldsomt fald i boligbyggeriet, men også erhvervsbyggeriet er præget af tilbagegang.
Bygge- og anlægsbranchen er meget konjunkturfølsom, og finanskrisen og det internationale konjunkturtilbageslag forstærker faldet i byggeaktiviteten, forklarer seniorøkonom Finn Bo Frandsen fra Dansk Byggeri.
Faldet i beskæftigelsen fremkalder en voldsom vækst i antallet af ledige bygningsarbejdere. I uge 11 i år var der 15.000 ledige. Det var 10.400 flere end året før. I den anden uge af marts i år var ledighedsprocenten hos murere 27,1 og hos 3F´s bygningsarbejdere 19,7. Det vil sige mere end hver fjerde af de faglærte murere og hver femte specialarbejder er ledig.
”fortsættes…”- Regeringens renoveringspulje og det kommunale investeringsløft vil kun kunne tage den øverste top af den stigende ledighed i den resterende del af 2009 og i begyndelsen af 2010. Og da det er nybyggeriet, der er hårdest ramt, er der god grund til at fremme nybyggeriet af almene boliger, mener Finne Bo Frandsen.
- Regeringens nye boligpakke vil ikke kunne nå at få nogen effekt i år, og til næste år vil effekten formentlig kun blive meget begrænset. Det skyldes, at det ikke er tilstrækkeligt at reducere den kommunale grundkapital.
Kommunerne bør ligesom i de tidligere perioder, hvor politikerne har stimuleret byggeriet, have mulighed for at optage lån til finansiering af grundkapitalen, mener Finn Bo Frandsen.
tøtte
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur
Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg