UgensErhverv.dk

Utzon i Aalborg

Havnefronten i Aalborg får nyt center for arkitektur

20-10-2004

Arkitekt Jørn Utzon er blandt meget andet kendt for sine maritime motiver, som i høj grad tager afsæt i den inspiration, han fik gennem sin barndom på havnen i Aaborg. Netop her er der nu en 1.800 kvm. stor bygning på vej - Utzon Centret - med det formål at lade Jørn Utzons arkitektur, idéer og filosofi give inspiration til forskning og udvikling. Herunder at etablere de fysiske rammer, der kan give mulighed for at se og opleve Utzons arkitektur, projekter og arbejdsmetode.

Jørn Utzon har selv støttet initiativet om at skabe et center for sine værker siden de første idé-oplæg kom frem for et par år siden, og har i en alder af 86 år tilbudt at udarbejde et skitseprojekt sammen med sin søn, Jan Utzon. Den berømte danske arkitekt glæder sig også over, at centret netop skal ligge på havnefronten, og det ligger i oplægget, at huset skal rumme lokaler til udstillinger, forskning og værft for eksperimentelle projekter.

Jørn Utzon er i øvrigt udnævnt til adjungeret professor ved Aalborg Universitet og blandt de talrige priser, han har fået, er den højt ansete Pritzker Architecture Price, som han modtog i 2003.
krus-

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager