Nyt lavenergitag fra Lito Byg er en genvej til bedre miljø og sundere økonomi
15-03-2009
Lito Byg introducerer nu et termotag, der isolerer lige så godt som lavenergiruder og samtidig mindsker solvarmen med op til 13 grader celsius, uden det går ud over lysindfaldet.
- Det er lidt af revolution, det nye lavenergitag giver helt anderledes muligheder for at bruge termotag flere steder i boligen. I udestuen og vinterhaven, selvfølgelig, men man kan også bygge det ind i den almindelige tagkonstruktion og lave ovenlys på en spændende, ny måde, forklarer salgschef Anders Heide fra Lito Byg,
- De seneste tendenser indenfor energibesparelser gennemtænker boligen i et helhedsperspektiv. I takt med at vi får et varmere klima bliver behovet for op-varmning mindre. Til gengæld stiger behovet for at holde sommervarmen ude, og det skal helst ske uden brug af energikrævende køleanlæg. Det nye tag leverer derfor en nutidig løsning med afsæt i fremtidens behov, siger Anders Heide.
”fortsættes…”- Vores termotag reducerer solvarmen med op til 30 pct. Det svarer til, at man går fra en inde temperatur på 35 grader på en varm sommerdag til en temperatur på kun 22 grader. Det er noget, der kan mærkes. Og det betyder, at man får meget større glæde af sin vinterhave eller tilbygning.
Samtidig holder termotaget bedre på varmen, så man bruger rummet året rundt – og ikke mærker det på varmeregningen, fastslår Anders Heide.
Lito Byg har gennem mere end 35 år specialiseret sig i udestuer, vinterhaver og tilbygninger. I den periode har virksomheden stiftet bekendtskab med de fleste typer termotag. Den store erfaring har været med i udviklingen af det nye tag.
- Vores tag er det bedste på markedet både, hvad angår isoleringsevne, styrke og konstruktion, siger Anders Heide, og påpeger, at det rigtige tag er en investering i fremtiden. ”
- Vi har altid haft stor fokus på langtidsholdbare løsninger i høj kvalitet, derfor giver vi hele 10 års totalgaranti på taget. Det er dobbelt så lang tid, som standarden i f.eks. termorudebranchen.
tøtte
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tysk kvalitets siden 1860!
Læs marts 2026 udgaven her
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning og Miljøsanering
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.
Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger