Veritabel strøm af grønne afgifter i kølvandet på skattereformen
02-03-2009
Danmark skal være mere grønt. Det skal være dyrere at forbruge og producere varer,som er til skade for vores miljø og klima.
Derfor er parterne bag skattereformen enige om, at hæve skatten på forurening og energiforbrug. De personer og erhverv, der forurener meget og bruger megen energi, skal betale mere.
Omvendt skal de, der passer på miljøet og klimaet, belønnes.
- Det giver alle en større tilskyndelse til at beskytte vores fælles klima og miljø, fremhæver forligsparterne.
Parterne er på den baggrund enige om en række initiativer til et grønnere skatte- og
afgiftssystem:
Det betyder bl.a., at afgiften på energi til rumopvarmning forhøjes, og der indføres en afgift på energi til aircondition. Energiafgiften på brændsel til opvarmning øges med 15 pct. og energiafgiften på el til opvarmning øges med 5 pct. Afgiften på energi til aircondition ligestiller energi til opvarmning og nedkøling, idet denne samlet vil svare til energi- og CO2-afgiften på opvarmning.
Initiativerne træder i kraft 1. januar 2010.
”fortsættes…”
Udover den øgede energiafgift på el indføres en energiafgift på de brændsler,
erhvervene bruger i forbindelse med fremstilling.
Sigtet med disse energiafgifter for erhvervene er at nedbringe energiforbruget via en
bedre tilrettelæggelse af produktionen, anvendelse af mere miljørigtig teknologi mv.
En afgiftsforhøjelse kan imidlertid også medføre, at produktion, der med den nuværende teknologi nødvendigvis er energikrævende, flytter til lande med en mere lempelig regulering, hvilket ikke styrker det globale klima.
Derfor friholdes mineralogiske processer, kemisk reduktion, elektrolyse, metallurgiske processer mv. i overensstemmelse med EU’s energibeskatningsdirektiv.
tøtte
Læs skatteaftalen her…
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Læs marts 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tysk kvalitets siden 1860!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Fra Typehus til Drømme Villa
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner