UgensErhverv.dk

Skattereform bør følges op af vækstpakke

Mange virksomheder oplever en drastisk forværret situation. Derfor er det nødvendigt at øge de offentlige investeringer i byggeri, mener Håndværksrådet

26-02-2009

Situationen i mange små og mellemstore virksomheder er kraftigt forværret de seneste 3 måneder. Derfor skal der et massivt løft i efterspørgslen til, hvis ikke mange virksomheder skal komme i vanskeligheder. Det viser en helt ny undersøgelse med svar fra 1.000 virksomheder, som Håndværksrådet offentliggør i dag

- Virksomhederne er hårdt ramt af finanskrisen. Da vi spurgte virksomhederne midt i november, var de meget nervøse, selvom de langt de fleste stadig var i god form. Her midt i februar er rigtig mange virksomheders vurdering, at deres egen situation drastisk forværret.

Mere end hver anden har nedgang i omsætningen. Hver tredje opgiver eller udskyder at investere i virksomheden, og lige så mange har afskediget medarbejdere de seneste 3 måneder, så situationen er alvorlig i mange virksomheder, siger Håndværksrådets cheføkonom Søren Nicolaisen.

”fortsættes…”

- Det er positivt, at vi netop i disse uger får en skattereform, der kan give danskerne flere penge mellem hænderne. Det er også helt afgørende, at virksomhederne har fået forbedret likviditeten gennem udskydelse af betalingsfrister for moms og skat. Men det er ikke nok i den nuværende situation.

- Der er bestemt brug for en omfattende skattereform, men en sådan gør det ikke alene. Byggeriets virksomheder er særligt hårdt ramt pga. stor tilbagegang i nybyggeriet. Her er faren for konkurser og stor arbejdsløshed overhængende. Derfor skal der laves en plan, så flere offentlige byggeopgaver kan blive løst i de kommende år, siger Søren Nicolaisen og tilføjer, at netop pga. situationen i byggeriet er det ikke heldigt, at regeringen vil lægge moms på salg af grunde og færdigbyggede huse fremover i den foreslåede reform. Det gør bestemt ondt værre, mener Håndværksrådets cheføkonom.

Byggevirksomheder mest pessimistiske
Undersøgelsen viser, at byggeriets virksomheder er de mest pessimistiske med hensyn til det kommende år. Den overvejende del af dem forventer tilbagegang på bundlinjen i 2009 i forhold til 2008. 45 pct. af byggevirksomhederne har desuden afskediget medarbejdere de seneste 3 måneder, og 30 pct.forventer at afskedige flere medarbejdere de kommende måneder.

Ud over at give byggesektoren et løft, mener Håndværksrådet, at der skal fokus på de mindre industrivirksomheder. Også de har negative forventninger til 2009.

- De mindre industrivirksomheder er hårdt ramt af vigende eksportmarkeder. Derfor er det særdeles uheldigt, at eksportfremmemidlerne er beskåret år efter år og senest på finansloven for i år. Det er historisk dårlig timing at beskære mindre virksomheders muligheder for at komme ud på nye eksportmarkeder, siger Søren Nicolaisen

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner