Regeringens lovforslag giver danske virksomheder 60 milliarder kroner i ekstra likviditet.
20-02-2009
Dansk erhvervsliv får 60 milliarder kroner i ekstra likviditet ved at udskyde moms, A-skat og arbejdsmarkedsbidrag. Det sker i form af en måneds løbende udskydelse af de skyldige beløb det næste halve år.
I realiteten får virksomhederne et rentefrit lån på en måneds skat og afgifter.
Beregninger fra Skatteministeriet og Finansministeriet har vist, at det vil koste statskassen 1,9 milliarder kroner at forlænge erhvervslivets kredit med 30 dage for de store virksomheder.
Ifølge Finansminister Lars Løkke skal regeringens forslag til en skattereform, der præsenteres næste uge, bidrage yderligere til at skubbe gang i hjulene. Der forventes at reformen i første omgang vil ske i form af ufinansierede skattelettelser.
- mir
Se de nye regler her…
Tagdækkernes faldsikringssystem
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tysk kvalitets siden 1860!
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner