Europas største byggevareleverandør henter 18 mia. kr. for at modvirke faldende indtjening og stigende gæld.
20-02-2009
Midt i januar udstedte Saint Gobain virksomhedsobligationer for 7,5 mia. kr. til at refinansiere og omstrukturere koncernens gældsposter. I går meddelte Europas største byggevareleverandør så, at man vil hente yderligere 10,5 mia. kr. ved at udstede nye aktier.
- 2009 bliver et ekstremt udfordrende år for, specielt de første 6 måneder af året, udtaler Saint Gobain i en pressemeddelelse omkring emissionen.
Saint Gobain oplyser samtidig, at overskuddet for 2008 (EBITDA) faldt 8,3% fra 42,2 mia. kr. til 38,7 mia. kr., nettoindtjeningen endte 7,3% lavere på 10,35 mia. kr., mens gælden steg 18% til 88 mia. kr. Virksomheden har indtil nu fyret 8.000 ud af 206.000 ansatte, dobbelt så mange som oprindeligt planlagt. Det er sket i sparerunder, som Saint Gobain allerede nu har meldt ud bliver yderligere skærpet fra 3 mia. kr i 2008 til 4,5 mia. kr. i 2009 .
Kraftig vækst
Den franske byggevaregigant har købt aggressivt op de senere år, hvor bl.a. danske DLH sidste år blev indlemmet i familien. Ambitionen har været, at blive førende indenfor alle de områder, koncernen er aktiv.
Selv om de dårlige konjunkturer har spist af Saint Gobains markedsværdi – aktien er faldet 46% det sidste år – og sat virksomheden i en gældsklemme, så er der lyspunkter forude.
- Gruppen vil drage øjeblikkelig fordel så snart landenes hjælpepakker og planer om energieffektiv produktion og forbrug begynder at virke, siger Saint Gobain og peger på, at 36 % af gruppens salg ligger inden for renoveringsmarkedet.
I aktieemissionen udstedes de ny aktier med en rabat på 50% til kurs 105 i forhold til lukkekursen 210 på Saint Gobain-aktien før offentliggørelsen.
- mir
Fra Typehus til Drømme Villa
Læs marts 2026 udgaven her
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tysk kvalitets siden 1860!
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner