UgensErhverv.dk

Erfaring tæller stadig

Ingeniørstuderende roser mentorordning. Ingeniørskolen i Århus søger mentorer inden for bygningsområdet

17-02-2009

En ny evaluering viser, at de studerende på Ingeniørhøjskolen i Århus er særdeles tilfredse med skolens mentorordning, hvor de ingeniørstuderende kan få tilknyttet en erfaren ingeniør fra erhvervslivet som mentor. Skolens søger netop nu efter flere mentorer for at imødekomme efterspørgslen fra de studerende.

Evalueringen dækker mentorordningens aktiviteter i 2008 og viser, at 77 pct. af de ingeniørstuderende vurderer, at deres mentor i meget høj eller høj grad har hjulpet med overgangen fra studie til job.

Hele 92 pct. af de studerende angiver, at deres mentor har gjort dem mere bevidste om deres fremtidige arbejdsliv som ingeniører. Samtidig angiver 36 pct. af de studerende, at mentorordningen i høj grad eller nogenlunde har været med til at fastholde dem på studiet.

”fortsætter…”- Fra Ingeniørhøjskolens side gør vi en stor indsats for at lette de studerendes overgang til arbejdslivet og give dem en karrieremæssig afklaring. Derfor er det positivt, at der er tilfredshed med mentorordningen, som er et af vores centrale initiativer på dette område, siger projektleder Lene Vinten Madsen.

Mentorerne er typisk ingeniører med omkring fire års erhvervserfaring og kom i 2008 fra bl.a. Danisco, Arla Foods, Rambøll Danmark, Moe og Brødsgaard, Midtconsult og Tækker Rådgivende Ingeniører.

- Det er værdifuldt at have en mentor som studerende, fordi det sætte nogle tanker i gang om, hvad man vil beskæftige sig med i arbejdslivet. Vi oplever også, at mentorerne får et stort udbytte af at hjælpe de studerende på vej, ligesom både mentorer og studerende får udvidet deres netværk gennem ordningen, forklarer Lene Vinten Madsen.

Sammen med sine kolleger er hun netop nu ved at finde flere erfarne mentorer til ordningen, der i stigende grad er populær blandt de studerende. Skolen søger især mentorer inden for bygningsområdet, hvor skolen har over 500 studerende.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner