Kommunerne kunne have bygget og renoveret for 1,4 mia. kr. mere, end de gjorde i 2008
12-02-2009
Skoletoiletter kunne være renoveret. Veje kunne være bygget. Og nye børnehaver, der skulle have sikret, at pasningsgarantien blev overholdt, kunne være opført.
Det viser nye tal fra Velfærdsministeriet, der afslører, at kommunerne kunne have brugt 1,4 mia. kroner mere på at bygge og renovere i 2008, uden at blive straffet af regeringen.
Det skriver Politiken
Det er kommunerne selv, der har indberettet deres anlægsudgifter til Velfærdsministeriet.
Og tallene viser, at hvor kommunerne sidste år havde ret til at bruge 13,9 milliarder på veje, idrætsanlæg og skoler, så brugte de kun 12,5.
tøtte
Læs mere her…
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Læs marts 2026 udgaven her
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner