Modelprogrammer for daginstitutioner, folkeskoler og plejeboliger skal skabe overblik over forbedringsindsatsen
04-02-2009
Hvordan skal vores daginstitutioner, folkeskoler og plejeboliger se ud i fremtiden? Erhvervs- og Byggestyrelsen og Realdania investerer nu 27 mio. kr. i at forbedre de kommende års renovering og nybyggeri af offentlige institutioner.
Den fysiske udformning, den arkitektoniske kvalitet og ikke mindst indretningen af bygninger har stor betydning for kvaliteten af de offentlige serviceydelser, brugernes oplevelse af servicen og de offentligt ansattes arbejdsvilkår. Mange offentlige institutioner er imidlertid blevet bygget og indrettet på et tidspunkt, hvor brugernes forventninger og de ansattes arbejdsgange var anderledes, end de er i dag.
- Vi starter et 2-årigt projekt, der skal udvikle et nyt videngrundlag for fremtidens institutioner. Ved at tage afsæt i brugernesbehov kan vi skabe fremtidssikrede bygninger, der giver børn, unge og ældre de bedst mulige rammer, siger vicedirektør Søren Tegen Pedersen, Erhvervs- og Byggestyrelsen.
I det nye projekt skal der udvikles et samlet sæt anbefalinger, vejledninger og visuel inspiration til, hvordan man kan nytænke de fysiske rammer for offentlig service. På baggrund af anbefalingerne skal der i samarbejde med udvalgte kommuner udskrives arkitektkonkurrencer om konkret byggeri af fremtidens daginstitutioner, folkeskoler og plejeboliger.
- Projektet skal udnytte den nyeste forskning og de bedste erfaringer fra ansatte og brugere til at kvalificere de meget storeinvesteringer i folkeskoler, daginstitutioner og plejehjem. Målet er at udvikle og formidle løsninger der kan understøtte denbygningsmæssige brugbarhed og livskvaliteten for borgerne og de ansatte, siger direktør Hans Peter Svendler, Realdania:
”fortsættes…”Udviklingsprojektet består af flere aktiviteter. Der udarbejdes modelprogrammer for hhv. daginstitutioner, folkeskoler og plejeboliger.
Modelprogrammer er en detaljeret beskrivelse af krav og behov til bygninger. Modelprogrammer indeholder et sæt af anbefalinger til, hvordan man kan nytænke de fysiske rammer med udgangspunkt i en dybdegående forståelse af brugernes anvendelse og fremtidige behov.
På baggrund af modelprogrammerne gennemføres arkitektkonkurrencer i samarbejde med udvalgte kommuner. Projektets målgrupper er primært landets kommuner, men resultaterne formidles bredt.
Det er tanken, at projektets resultater forankres efterfølgende, således at modelprogrammer og viden fra arkitektkonkurrencerne fremover opdateres og stilles til rådighed for kommuner og andre interesserede. Forankringen skal bl.a. ske ved, at modelprogrammerne løbende videreudvikles og opdateres på baggrund af erfaringer med anvendelse til nyt byggeri og renovering.
Derudover vil erfaringer fra udviklingsprojektet og efterfølgende byggeri bl.a. blive anvendt fremadrettet i forhold til videreudvikling af byggepolitikken.
Der samarbejdes og koordineres med Kommunernes Landsforening, Undervisningsministeriet, Velfærdsministeriet og Finansministeriet, ligesom brugere, praktikere, relevante organisationer, forskere og eksperter vil blive inddraget i projektet.
tøtte
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning og Miljøsanering
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner