CBS inviterer til konference om, hvordan retorik og økonomi hænger sammen på boligmarkedet
29-01-2009
Prisen pr. kvadratmeter, liggetider, renteniveau og antal boliger til salg. Tallene flyver gennem luften, når medierne tegner billedet af det aktuelle boligmarked.
Krisen, der i udgangspunktet var finansiel, har pludselig bredt sig, så man kan blive i tvivl, om hvorvidt der er tale om en bankkrise, en boligkrise, en amerikansk krise eller måske en global krise.
Fortolkningen af krisen har stor betydning for vores forståelse af den - og for, hvordan vi reagerer på den. Det ser man tydeligt på boligmarkedet, hvor talen om tallene er afgørende for, hvor mange huse og lejligheder, der reelt sælges.
Netop boligmarkedet er omdrejningspunktet, når CBS (Copenhagen Business School) inviterer til konference i København den 24. februar om, hvordan retorik og økonomi hænger sammen.
”fortsættes…”- Det er vel næppe nogen hemmelighed, at der på boligmarkedet opererer en række professionelle aktører, som lever af markedet og derfor har interesse i at holde markedet i gang. Altså interesse i rent retorisk at løfte boligmarkedet ud af krisen ved konstant at sætte de aktuelle tal ind i en positiv ramme, siger adjunkt Jonas Gabrielsen fra Institut for Internationale Kultur- og Kommunikationsstudier.
Han står sammen med adjunkt Sine Nørholm Just, fra samme institut, bag konferencen.
Det gælder både banker, realkreditinstitutter og ejendomsmæglerkæder, som i dag har egne kommunikationsafdelinger, der løbende fortolker og italesætter strømmen af tal, og ifølge Sine Nørholm Just har netop måden, som vi taler om boligmarkedet, stor betydning for, hvordan vi opfatter markedets ve og vel.
- Det er åbenlyst to meget forskellige syn på boligmarkedet man opnår, afhængigt af om man omtaler den prisreduktion som pt. pågår som ’toppen af et isbjerg’ eller som noget der ”balancerer markedet”’, konstaterer Jonas Gabrielsen.
tøtte
Læs mere om konferencen her…
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Læs marts 2026 udgaven her
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Fra Typehus til Drømme Villa
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner