UgensErhverv.dk

Udbudsråd træder i karakter

Nu skal offentlig konkurrence for alvor på dagsordenen

27-01-2009

Formanden for regeringens nye udbudsråd, Lars Krobæk, samler sit udbudshold for første gang i morgen. Rådet skal være det centrale forum for debat og analyser af, hvordan man kan fremme konkurrencen om offentlige opgaver.

Økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen er tilfreds med, at den offentlige konkurrence nu for alvor kommer på dagsordenen

- Når udbudsrådet nu kommer i arbejdstøjet har vi et stærkt og slagkraftigt hold med bredde og tyngde til at gøre en forskel. Både erhvervslivet og den offentlige sektor er godt repræsenteret, og jeg ser frem til, at rådet får sat offentlig konkurrence på dagsordenen. Rådet har en central rolle i forhold til regeringens mål for udvikling af konkurrencen om offentlige opgaver.


tøtte

Se Udbudsrådets medlemmer her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner