UgensErhverv.dk

Flere penge til kommunerne

Kommunerne overholder økonomiaftalen - regeringen kvitterer med en milliard kroner i bloktilskud

21-01-2009

Tal fra Danmarks Statistik viser, at kommunernes budgetterede service- og anlægsudgifter for 2009 samlet set ligger inden for den aftalte ramme. Derfor udbetaler regeringen nu én milliard kroner i bloktilskud til kommunerne.

Regeringen holder dermed fast i tilkendegivelsen om, at økonomiaftalen er overholdt, idet regeringen i oktober accepterede, at kommunerne veksler lavere serviceudgifter til højere anlægsudgifter.

- Jeg er meget tilfreds med, at kommunerne stort set har holdt sig inden for skattestoppets rammer. Der har været en meget lille overskridelse, men den har regeringen allerede valgt at acceptere, siger velfærdsminister Karen Jespersen.

Kommunerne budgetterer i 2009 samlet set med serviceudgifter for 220,7 mia. kr. og med bruttoanlægsudgifter for 15,4 mia. kr. På skattesiden har kommunerne hævet skatterne med 89 mio. kr.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner