UgensErhverv.dk

Find den rigtige byggeadvokat

Gratis tjeneste på nettet gør det let at finde frem til den rigtige advokat

20-01-2009

Med gratis advokattjeneste på internettet ”Stjerneadvokater.dk” er det ingen sag at finde den rigtige advokat, når et juridisk problem i firmaregi skal løses.
Inden for 24 timer kommer der op til tre henvendelser fra nogle af de tilknyttede advokater.

Opgaven beskrives kort, f.eks. generationsskifte, konkurs eller betalingsstandsning, selskabsret, bygge- og entrepriseret eller andet med angivelse af juridisk kategori.

Via specialudviklet software matches sagen med op til tre potentielle advokater, som er interesserede i at køre sagen. Efter modtagelse af tilbuddet, kan firmaet i ro og mag læse om den enkelte advokats kvalifikationer, erfaring, pris m.v. Samtidig kan man se, hvor mange stjerner, på en skala fra et til fem, andre brugere af tjenesten har givet ham. Kontakten til advokaten skabes først, når brugeren ønsker det.

”fortsættes…”Advokaten kender ikke firmaets identitet, men ved allerede, hvad sagen drejer sig om, da han har læst den anonyme henvendelse. Derfor kan sagsbehandlingen starte med det samme.

Som udgangspunkt er målet at kunne tilbyde op til tre advokater i klientens nærområde, men der lægges samtidig vægt på at finde de mest kvalificerede advokater. Og det pointeres, at den enkelte ikke er forpligtet til at vælge en af de foreslåede advokater.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner