UgensErhverv.dk

Godkendelse af sikkerhedsrådgivere

Virksomhedernes mand på farlig gods-området skal huske at forlænge sit bevis – og det er nu.

01-10-2004

Virksomhedernes mand på farlig gods-området skal huske at forlænge sit bevis – og det er nu.


Når en virksomhed arbejder med farlig gods, skal de have en medarbejder, der er uddannet til at være sikkerhedsrådgiver. Denne uddannelse er få år gammel og nu er det tid til en fornyelse af rådgiverbeviset.

Det er Beredskabsstyrelsen, der har ansvaret for denne uddannelse og de gør nu opmærksom på, at det er tid til, at sikkerhedsrådgiveren tjekker datoen på sit bevis. Det er nemlig kun gyldigt i fem år, og det er deres eget ansvar at få beviset fornyet.
Fornyelse sker ved, at de tilmelder sig en af de repetitionseksaminer, som Beredskabsstyrelsen afholder.

Der er kun et begrænset antal pladser til hver eksamen, der tildeles efter ’først til mølle’- princippet. Derfor er det vigtigt at tilmelde sig til en eksamen i god tid, inden beviset udløber.

De næste repetitionseksaminer for sikkerhedsrådgivere for transport af farligt gods ad vej og/eller jernbane afvikles den 27. oktober 2004 og den 24. november 2004.
Yderligere oplysninger på Beredskabsstyrelsens hjemmeside www.brs.dk
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster