Nedbrydningsentreprenører opfordrer kommunerne til at undersøge risiko for asbest-støv i forbindelse med renovering af skoletoiletter
17-01-2009
Regeringen har afsat 100 mio. kr. til en tiltrængt renovering af forfaldne skoletoiletter. Men når de gamle skoletoiletter skal rives ned, er der fare for at frigøre asbeststøv. Nedbrydningssektionen i Dansk Byggeri opfodrer til forundersøgelser
- I årene 1962 til 1979 blev der i stort omfang brugt fliseklæb, som Alfix, Lip, Pukkila og Ceresit, der alle indeholdt asbest. Det vil sige, at der potentielt er risiko for asbest på toiletter, i skolekøkkener og andre rum med flisebelægning på alle skoler, der er opført i de 17 år, forklarer Jan Brandis, der er formand for Nedbrydningssektionen i Dansk Byggeri.
- Der er der omkring 1570 folkeskoler i Danmark. Man må formode, at en større del af de skoler, der nu trænger til at blive renoveret, er opført i den pågældende periode, oplyser han.
Jan Brandis understreger, at der ikke er nogen sikkerhedsfare, så længe flisebelægningen ikke er i stykker. Det er, når fliserne rives ned, at risikoen opstår – både for nedbryderne selv og for brugere af bygningen, der måtte komme i kontakt med støvet.
”fortsættes…” - Ved nedrivning af flisebelægninger med disse typer fliseklæb opstår der asbeststøv, og det øger risikoen for lungehindekræft. Derfor vil jeg stærkt opfordre til, at de kommunale bygherrer sørger for, at der foretages en analyse ved et uvildigt laboratorium inden toiletter fra denne periode skal renoveres, pointerer Jan Brandis, og oplyser, at nedrivningen skal foregå efter ganske særlige sikkerhedsregler og med særligt uddannede specialister, hvis der findes asbest.
- Hvis der ikke er foretaget en forundersøgelse, og der alligevel findes asbest, bliver arbejdet standset af Arbejdstilsynet, der samtidig vil kræve en grundig rengøring af alle bygningsafsnit, der er blevet støvet til. En sådan rengøring skal udføres af specialister og er bekostelig, fordi det kræver miljørum, heldragter, åndedrætsværn og en række andre foranstaltninger, oplyser Brandis.
Desuden risikerer bygherren, at der indstilles til retlig tiltale for overtrædelse af asbestreglerne, hvis den nødvendige forundersøgelse ikke er blevet foretaget.
- En forundersøgelse er forholdsvis nem og hurtig at foretage og koster kun et par tusinde kroner, og det er jo en meget lille pris i forhold til de menneskelige og økonomiske omkostninger, der vil være ved at begynde at rive toiletterne ned uden de fornødne sikkerhedsforanstaltninger, pointerer Jan Brandis.
tøtte
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Læs marts 2026 udgaven her
Vinduer, døre, trapper og kviste
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Fra Typehus til Drømme Villa
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tysk kvalitets siden 1860!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner