UgensErhverv.dk

Roskilde Bank vil købe huse

Banken skal overtage ejendomme fra nødlidende kunder i afviklingsbanken og hindre, at de dumpes på tvangsauktion

09-01-2009

Ledelsen i Roskilde Bank overvejer seriøst at etablere et ejendomsselskab, der skal overtage ejendomme fra nødlidende kunder i afviklingsbanken og hindre, at de dumpes på tvangsauktion.

Det skriver dagbladet Børsen.

Ejendomsselskabet skal være i drift inden for et par måneder, men om det skal ejes af staten, eller om andre spillere kan lokkes med, er stadig for tidligt at snakke om, siger direktør i Roskilde Bank Lars Jensen, til dagbladet Børsen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6