UgensErhverv.dk

Offentlige bygge-opgaver er populære

Byggevirksomheder flokkes om offentlige udbud på udbudsvagten.dk

08-01-2009

Mange virksomheder i byggebranchen vender sig nu mod de offentlige udbud, som under krisen bliver anset for den mest stabile indtægtskilde. Det bekræfter direktør for Udbudsvagten, Kevin Leig-Bengtsson. Udbudsvagten.dk overvåger og indsamler udbudsopgaver fra flere end 1.900 kilder og matcher dem med interesserede leverandører.

Det skriver erhvervsbladet.dk

Ifølge Kevin Leig-Bengtsson er antallet af henvendelser fra leverandører steget med mere end 400 pct. i sidste kvartal af 2008 i forhold til samme periode i 2007.

Også Dansk Byggeri nikke genkendende til situationen.

- Bankerne tør ofte ikke låne virksomhederne penge, men hvis man har fået nogle offentlige, sikre kunder i bagagen, så står man straks meget bedre i forhold til banken, siger erhvervspolitisk chef Torben Liborius, Dansk Byggeri til erhvervsbladet.dk.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6