UgensErhverv.dk
Pihl & Søn bygger nyt grønttorv i TaastrupDet nye grønttorv i Taastrup er klar i 2012.

Pihl & Søn bygger nyt grønttorv i Taastrup

Copenhagen Markets har indgået totalentrepriseaftale med Pihl & Søn

18-12-2008

Første spadestik til Nordeuropas største, mest moderne og effektive grossisttorv for fødevarer, blomster og brugskunst forventes taget i maj 2010. Copenhagen Markets skal afløse det nuværende Grønttorv i Valby.

I juni udpegede Copenhagen Markets et konsortium under ledelse af Pihl & Søn som vinder af konkurrencen om at designe og opføre et nyt ca. 90.000 kvm stort grossistmarked for fødevarer, blomster og brugskunst i Høje Taastrup.

Efter en grundig optimeringsproces og tæt dialog med Copenhagens Markets og ikke mindst de mange virksomheder, der allerede har tegnet lejekontrakt, har Copenhagen Markets bestyrelse netop indgået en totalentrepriseaftale med Pihl & Søn.


”fortsættes..."
- Gennem efteråret har vi gennemarbejdet projektidéen i forhold til de krav og ønsker, som de fremtidige lejere på Copenhagens Markets har. Vi holder fast i, at vinderprojektets sekskantede haller på unik vis kombinerer moderne og effektiv logistik med et attraktivt handelsmiljø, siger direktør i Copenhagen Markets, Torben Flinch, om baggrunden for totalentrepriseaftalen.

I perioden frem til september 2009 skal projekteringen af Copenhagen Markets færdiggøres, hvorefter der søges grave- og byggetilladelser.

Inden første spadestik til byggeriet i Høje Taastrup kan tages, skal Københavns Kommune have vedtaget den endelige lokalplan for Grønttorvs-grunden i Valby, således at Grønttorvets salgsaftale med CVM Development, herunder den nøjagtige pris, ligger fast. Dermed er en vigtig del af projektets finansiering på plads.


På baggrund af Københavns Kommunes plan forventer Copenhagen Markets at være klar til første spadestik i maj 2010, mens byggeriet forventes klar til brug medio 2012.


Den totale budgetramme for opførelsen af Copenhagen Markets er 636 mio. kr. ekskl. moms. Men de to parter har som mål at gennemføre byggeriet for 578 mio. kr., hvortil der af budgetsikkerhedsmæssige grunde er afsat et såkaldt risikobeløb til uforudsigelige omkostninger, ekstraordinære prisstigninger på råvarer og energi samt eventuelle skærpede myndighedskrav.


Parterne har indgået en såkaldt incitamentsaftale, der betyder, at også entreprenørkonsortiet får økonomisk fordel af besparelser på byggesummen.

Samarbejdspartnere for Pihl & Søn er Creo Arkitekter, ingeniørvirksomheden
Moe & Brødsgaard samt landskabsarkitekterne Schønherr Landskab.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6