Nyt lovforslag vil forringe udlejers vilkår betydeligt, mener Ejendomsforeningen Danmark
17-12-2008
Et nyt nyt lovforslag fra velfærdsminister Karen Jespersen, der forlænger fristen for udlejere til at rykke for manglende betaling af husleje fra 3 til 14 dage, møder stærk modstand fra Ejendomsforeningen Danmark.
Rykkergebyret bliver i forslaget sat til et ensartet beløb på 250 kr. I den nuværende lov udregnes rykkergebyret med 2 procent af huslejens størrelse og tillægges 137 kr.
- Ministeriets forslag betyderøgede udgifter for lejere i billige lejligheder og mindre udgifter til de lejere, som bor i store lejligheder.Det nye forslag vil også få alvorlige negative økonomiske konsekvenser for udlejerne, siger John R. Frederiksen, som er formand i Ejendomsforeningen Danmark, der er erhvervsorganisationen for private udlejere og ejendomsadministratorer
”fortsættes…”- Det er helt uacceptabelt, at udlejers udgifter kan stige, når det er lejer, som ikke betaler huslejen. Jeg tror, at de fleste er med på, at betaler man ikke for en ydelse, så må man forvente at betale for de omkostninger,som den manglende betaling påfører en udlejer, siger John R. Frederiksen.
Han fremhæver, at de 250 kr. i rykkergebyr ikke dækker udlejers administrative omkostninger i forbindelse med lejers manglende betaling af huslejen.
- Ejendomsforeningen Danmark har derfor stillet forslag om, at beløbet fortsat udregnes til 2 procent af det skyldige beløb. Dog skal udlejer mindst have 500 kr., således at udlejer får dækket sine omkostninger.
Vi har forståelse for, at der kan være behov for at sikre lejere imod uhensigtsmæssige konsekvenser af mindre betalingsmisligholdelser. Men udlejere oplever imidlertid, at nogle lejere spekulerer i disse regler og derfor bare venter med at betale deres husleje, fordi gebyret i dag er for lavt. Og de får dermed en kredit på udlejers bekostning, ligesom det øger udlejers risiko for tab af sit tilgodehavende,
siger John R. Frederiksen.
- Forslaget vil betyde en udhuling af beskyttelsen af de private udlejere og vil give dem større omkostninger.
Det kan betyde, at de i forvejen faldende ejendomspriser kan falde yderligere, og det vil på længere sigt betyde, at der bliver endnu færre private udlejningsboliger til rådighed for danskerne. Det er vel ikke lige det, som samfundet har mest brug for i den nuværende situation, siger John R. Frederiksen.
tøtte
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Læs marts 2026 udgaven her
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6