Adserballe & Knudsen har fokus på godt håndværk ved renovering af Arne Jacobsen-huse i Gentofte
07-12-2008
De arkitektoniske hensyn satte dagsordenen ved renoveringen af taget på arkitekt Arne Jacobsens kendte Alléhusene i Gentofte.
Alléhusene er kendt bevaringsværdige af Gentofte Kommune, og ejeren, Arkitekternes Pensionskasse har en helt naturlig faglig kærlighed til at passe godt på et af Arne Jacobsens hovedværker. Blandt andet derfor har det langt fra været en standardopgave at renovere taget.
-Opgaven bestod i at sikre, at Arne Jacobsens intentioner blev fastholdt.
Sammen med entreprenørfirmaet Adserballe & Knudsen og Alectia har vi fundet byggetekniske løsninger, der sikrer blandt andet de præcise overgange fra flade til flade og spinkelheden i hele konstruktionen, siger projektleder Pernille Mårtensson, arkitekt MAA, Erik Møller Arkitekter
”fortsættes…”
-Vores håndværkerne har ude på byggepladsen udført alle detailløsninger ”1 til 1”, og i flere tilfælde i forskellige materialer og konstruktioner for at finde frem til den bedste løsning. Det har selvfølgelig været svært og tidkrævende at udføre, men resultatet er vellykket, siger Karsten Hjarsø, adm. direktør i Adserballe & Knudsen.
-Adserballe & Knudsen bygger på traditionelle håndværkstraditioner, som i dette projekt virkelig kommer til gavn og glæde for bygherren. I kraft af en stor egenproduktion inden for tømmer, murer, blik og VVS kan vi stå for et projekt med så mange håndværksmæssige facetter, siger Karsten Hjarsø.
Renoveringen bliver færdig ved årsskiftet efter i alt 12 måneders arbejde. Ud over taget er murværk i flunker og facader repareret. Altanerne er renoveret med ny asfalt, og alle vinduerne i kælderetagen er skiftet.
Fakta om byggeriet
Hovedentreprenør: Adserballe & Knudsen
Totalrådgiver: Alectia
Arkitekt: Erik Møller Arkitekter
Bygherre: Arkitekternes Pensionskasse
Administrator: Dan-Ejendomme
Byggeperiode: Januar - december 2008.
Renovering af 2700 kvm. tag, altaner og murværk
tøtte
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Fra Typehus til Drømme Villa
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Nedbrydning og Miljøsanering
Tysk kvalitets siden 1860!
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6
Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger, mener tænketanken
Byggebranchen kan ikke sætte arbejdet med at reducere CO2-udledningen på pause, da en ny virkelighed står for døren til nytår, mener Magnus Sommer, bæredygtighedschef hos gulvproducenten Timberman