Entreprenør må afskedige 25-30 mand fordi kommunen ikke kan finde ud af, hvor høje husene skal være
04-12-2008
Hjørring Kommune udskyder opførelsen af to højhuse på den tidligere slagterigrund i Hjørring fordi der endnu pågår overvejelser om, hvor høje de to huse skal være.
Udskydelsen får fatale følger for entreprenørfirmaet H P Gruppen, der har entreprisen på byggeriet. Det skriver Nordjyske.
Forsinkelserne har reduceret byggeriets markedspris med 100 mio. kroner, og entreprenøren må nu nedlægge 25-30 stillinger, skriver avisen.
tøtte
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6
Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger, mener tænketanken
Byggebranchen kan ikke sætte arbejdet med at reducere CO2-udledningen på pause, da en ny virkelighed står for døren til nytår, mener Magnus Sommer, bæredygtighedschef hos gulvproducenten Timberman