UgensErhverv.dk

Fra grøn retorik til investering

4 mia. kr. og ny Energiudviklingsfond kan gøre Fogh’s grønne vision til virkelighed, mener DI, Dansk Metal, Ingeniørforeningen og Dansk Energi

04-12-2008

Danmark har muligheden for at skabe en ny, grøn revolution, hvis der vel og mærke er politisk vilje til at satse langt mere på forskning i klimavenlige teknologier fremover.


Det mener DI, Dansk Metal, Ingeniørforeningen og Dansk Energi.


I et nyt, fælles energipolitisk udspil anbefaler de fire organisationer, at den danske regering gør retorik til handling og træffer en fremsynet politisk beslutning om at øge de offentlige investeringer i energi- og klimaforskningen fra 1 mia. kr. årligt i 2010 til 4 mia. kr. i 2020.

”fortsættes…”
- Der er brug for en ny stor energisatsning, hvor vi skal sikre en fortsat udvikling, hvor vækst og energieffektivitet går hånd i hånd. Det er den danske succeshistorie, som andre lande misunder os, siger viceadministrerende direktør Ole Krog, DI.

For at implementere den nye satsning anbefaler DI, Dansk Metal, Ingeniørforeningen og Dansk Energi, at der etableres en uafhængig Energiudviklingsfond.


Fonden skal stimulere forskning, udvikling, demonstration og uddannelse på energiområdet, engagere virksomhederne i reduktion i udledningen af drivhusgasser, øge udbredelsen og anvendelsen af de bedst tilgængelige energiteknologier samt bidrage til at sikre danske spidskompetencer på energiområdet.


- Hvis vi øger de offentlige investeringer i forskning, udvikling og demonstration til 4 mia. kr. pr. år i 2020, så har vi en reel chance for at udvikle de nødvendige energiløsninger, der kan sikre et bedre klima i fremtiden og som gør, at vi fastholder vores konkurrencefordel på energiområdet, siger Ole Krog.


De fire organisationer understreger, at investeringer i milliardklassen er nødvendige, for at Danmark fortsat kan udvikle sit bæredygtige energisystem og reducere udledningen af klimagasser.


Samtidig vil investeringerne kunne skabe grobund for en eksport på over 200 mia. kr. og ca. 50.000 nye arbejdspladser.


Endelig vil satsningen sikre, at stigende vækst og beskæftigelse kan hænge sammen med bedre udnyttelse af energien, en reduktion af drivhusgasser og en øget anvendelse af vedvarende energi.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Cepos: Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Cepos: Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger, mener tænketanken

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver