De danske veje er under pres fra stigende regnmængder og kraftigere regnskyl
02-12-2008
Det er ikke kun kystnære områder og husejere med oversvømmede kældre, der har problemer med klimaændringerne. Også de danske veje er under pres fra stigende regnmængder og kraftigere regnskyl.
På årets Vejforum - en konference med 900 fagfolk fra kommuner, stat og rådgivere - præsenteres i dag og i morgen en forskningsstrategi, der skal imødegå udfordringerne. Strategien er første led i en samlet indsats fra Vejdirektoratet og diskuteres på en workshop med deltagelse af danske eksperter inden for klima og miljø på vejene.
Det skriver vejsektoren.dk
”fortsættes…”
- Vi vil fremover opleve, at regnen falder kraftigere og i større mængder, samt at vinden oftere vil være mere ekstrem. Rettidig omhu vil derfor være, at vi nu bliver enige om hvad vi skal være på vagt over for, hvilke undersøgelser vi skal igangsætte, og hvilke løsninger vi vil vælge, siger Arne Blaabjerg Jensen, Cowi, der leder workshoppen på Vejforum.
Knud A. Pihl fra Vejdirektoratet, Vejteknisk Institut, har stået i spidsen for tilblivelsen af en strategi:
- De øgede nedbørsmængder kan have store oversvømmelser til følge, fordi afløbssystemerne ikke kan bortlede de enorme vandmængder. Systemerne er dimensioneret ud fra historiske nedbørshændelser og er af den årsag underdimensioneret til de kommende nedbørshændelser. Desuden kan der være problemer med kapaciteten af regnvandsbassinerne, siger han til vejsektoren.dk
En af måderne til at få gennemført hurtige forbedringer er de såkaldte "demonstrationsprojekter", som Vejdirektoratet allerede har gode erfaringer med på støjområdet med forskellige asfalttyper.
tøtte
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Nedbrydning og Miljøsanering
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger
I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver