UgensErhverv.dk

Skanska skærer voldsomt ned

Skanska siger farvel til 3.400 medarbejdere

25-11-2008

Nedgangen i aktivitetsniveauet i byggeriet betyder, at Skanska reducerer arbejdsstyrken i Skandinavien med 3.400 medarbejdere, heraf alene 2.000 i Sverige. I Norge siger Skanska farvel til 800 medarbejdere og i Finland afskediges 600.
Afskedigelserne berører ikke Danmark, hvor Skanska ikke driver entreprenørvirksomhed.


I en pressemeddelelse oplyser Skanskas koncernchef Johan Karlström, at afskedigelserne er et led i en nødvendig reorganisering af koncernen i kølvandet på nedgangen især indenfor boligbyggeriet. Afskedigelserne skønnes at ville koste Skanska ca. 600 mill. svenske kroner.


Skanska beskæftiger før afskedigelserne sammenlagt 20.500 medarbejdere i Skandinavien og 60.000 på verdensplan.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver