Landsforeningen skifter navn til Danske Maskinstationer og Entreprenører for at signalere udvidelse af entreprenør-aktiviteterne
24-11-2008
Da en række af de danske maskinstationer slog sig sammen i en brancheforening i 1962, var landmænd de helt dominerende kunder. Siden har flere og flere af maskinstationerne udvidet aktiviteterne på entreprenørområdet og mange af medlemsvirksomhederne arbejder i dag udelukkende med at løse entreprenøropgaver.
De fleste har begge arbejdsområder på menukortet og endelig er der maskinstationer, som alene har beholdt fokus på landbruget.
- Det viser, at brancheforeningen er en forening i stadig bevægelse og derfor har vi efter et langt tilløb, hvor medlemmerne har været taget i ed, valgt at skifte navn fra Landsforeningen Danske Maskinstationer til Danske Maskinstationer og Entreprenører (DM&E), fortæller landsformand Søren Ulrik Sørensen.
”fortsættes…”
- Både det nye navn og det nye logo viser den udvikling og bredde, som medlemmerne repræsenterer. Vi har bibeholdt akset, som symboliserer vækst og landbrugsarbejde, men har nu tilføjet en gul frontskovl, der refererer til entreprenørarbejde.
På den måde tilgodeser vi bedre de aktiviteter, som vore medlemsvirksomheder repræsenterer, understreger formanden.
Efter et år med medlemsmøder og bestyrelsesseminarer har Danske Maskinstationer og Entreprenører afsluttet et visionsarbejde. Heri hedder det bl.a., at brancheforeningen samler virksomheder indenfor jordbrugs-, kloak og entreprenørområdet.
Danske Maskinstationer og Entreprenører tæller cirka 600 medlemsvirksomheder, hvoraf 25 pct. er rene entreprenører, 50 pct. arbejder både med landbrug og entreprenøropgaver, mens de sidste 25 pct. udelukkende arbejder med landbrugsopgaver. Tilsammen omsætter medlemmerne for 4,5 mia. kr. på årsbasis.
tøtte
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tysk kvalitets siden 1860!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Læs marts 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger
I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver