UgensErhverv.dk

Reklamespots for erhvervsuddannelserne

Ny kampagne med videospots skal være med til at forbedre erhvervsuddannelsernes image. I Håndværksrådet er man begejstret.

20-11-2008

I denne uge har Undervisningsministeriet igangsat en stor kampagne, der skal forbedre erhvervsuddannelsernes image – en kampagne til 15 mio. kr. Kampagnen består af reklamespots, der vises på alle kommercielle TV-kanaler, og i 2009 kommer også radiospots. Det er figuren Hemming Nemth, der i skikkelse af skuespilleren Martin Brygmann som den kiksede - og ufaglærte - gør det selv-mand, der skal synliggøre, hvor vigtigt det er med en faglig uddannelse i bagagen.

Kampagnen er blevet til i et samarbejde mellem Undervisningsministeriet og Danske Erhvervsskoler, og en række andre organisationer.

- Det er vigtigt at få fortalt de unge, at en erhvervsuddannelse nyder respekt. Jeg håber, at kampagnen vil være med til at skaffe mange nye praktikpladser, for det er der brug for, siger undervisningsminister Bertel Haarder.

I Håndværksrådet vækker den nye kampagne begejstring:

- Vi er meget glade for, at den et år gamle bevilling nu bliver synlig i praksis, siger uddannelsespolitisk medarbejder Heike Hoffmann.

- Erhvervsuddannelserne har efter vores mening været en overset faktor i kampen om at få 95 % unge igennem en ungdomsuddannelse – til trods for, at erhvervsuddannelserne er et af de bedste midler til at nå målsætningen. Derfor glæder vi os over, at også ministeriets kampagne lægger sig tæt op ad Håndværksrådets mærkesag om et forbedret image til erhvervsuddannelserne.

- Og så vil vi gerne bruge anledningen til at pointere, at kvalitet koster, siger Heike Hoffmann.
- Hvis respekten for erhvervsuddannelserne skal højnes, og deres image forbedres, så er charmerende videoklip en god start, men ikke tilstrækkeligt. Det er vigtigt at fastholde, at høj prestige og et godt image bedst kræver, at eleverne på skolerne møder kvalitetsuddannelser. Dét kan erhvervsskolerne ikke tilbyde, uden at de økonomiske forudsætninger er i orden, siger hun.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver