UgensErhverv.dk
Betondækket regulerer temperaturenDer er 3xNielsen, der har tegnet den 5.500 kvm sto

Betondækket regulerer temperaturen

Termoaktive huldæk testes i praksis for første gang i Danmark.

14-11-2008

Middelfart Sparekasse er i fuld sving med at opføre et nyt hovedsæde, der skal stå færdig i 2009. Cowi har ansvaret for at sikre et optimalt energikoncept for bygningen, der kommer til at fremstå som en krondiamant inden for miljøbesparende teknologi.


Der er 3xNielsen, der har tegnet den 5.500 kvm store bygning , som opføres med økonomisk støtte fra Dansk Energi Net.
Flere nyheder indarbejdes i bygningen,bl.a. skal et nyt kølesystem med brug af termoaktive huldæk fra Spæncom, testes i praksis for første gang i Danmark. Med disse huldæk er det muligt at nedsætte energiforbruget til opvarmning med 30 pct. og energiforbruget til køling og mekanisk ventilation med op til 85 pct.

Det skriver Spæncom i sit nyhedsbrev.

forsættes
- Formålet med køleprojektet er at vise,hvordan betonelementer i et moderne kontorhus kan anvendes til at holde en mere konstant indetemperatur henover
døgnet, fortæller udviklingsingeniør Finn Passov fra Spæncom.


- I nye bygninger som denne er vægge og vinduer rigtig godt isolerende, og med varme fra mange medarbejdere og meget IT udstyr bruges der derfor ofte langt mere energi på at afkøle end på at opvarme. De termoaktive dæk udnytter betonen til at udjævne temperaturen over døgnet, og således minimere energiforbruget til køling.


- Elementerne fungerer som et ”kuldelager”, idet de om natten køles ned vha. koldt vand, der pumpes rundt i de indstøbte rør - startende fra et køleaggregat uden på huset. I dagtimerne trækker de nedkølede betonelementer overskudsvarme ud af rumluften, der på den måde holdes på et passende niveau uden brug af et dyrt og energikrævende airconditionanlæg, forklarer Finn Passov.



- Spæncom har tidligere produceret TT plader med indbyggede slanger, men det system var primært beregnet til opvarmningsformål, og var ikke så effektivt som det nye termoaktive system, hvor temperaturen udjævnes over døgnet, og betonens termiske lastudjævning udnyttes mere optimalt. Det er således en klart forbedret løsning, der nu har set dagens lys, konkluderer Finn Passov.


tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver