Maskin- og materieludlejning går stor fremtid i møde, mener VMC Pitzner
04-11-2008
- Vi kan takke vores dedikerede medarbejderstab for, at vi nu er blevet udnævnt til Gazelle-virksomhed. Vores branche har generelt oplevet stor fremgang i de forgangne år, og der har været perioder, hvor vi ikke kunne nå at geare medarbejderstaben til den kraftige fremgang i aktivitetsniveauet.
I de perioder har vores medarbejdere præsteret udover, hvad man kan forvente, og det skal de have en stor tak for, siger administrerende direktør Henrik Rasmussen.
VMC Pitzner, er netop blevet kåret til Gazelle-virksomhed 2008.
VMC Pitzner er identificeret som Gazelle, da selskabet de seneste 4 år har præsteret ekstraordinær høj vækst og positive resultater igennem hele perioden.
VMC Pitzner A/S er hovedleverandør og landsdækkende udbyder af maskiner og stillads. Selskabet betjener Danmarks entreprenører, industrier, håndværksmestre og bygherrer med salg, udlejning samt servicering af såvel eget som fremmed materiel.
”fortsættes…”
- Alle snakker om krise. Der er ingen tvivl om, at markedet er under forandring. Men det er godt for vores virksomhed og for branchen generelt, at der sker en moderat opbremsning.
Det vil have gavnlig indflydelse på kvaliteten i det udførte arbejde i byggeriet, på mulighederne for at rekruttere og fastholde dygtige medarbejdere og ikke mindst på prisudviklingen, som i det seneste år er accelereret unødigt kraftigt.
Vi hører fra mange kunder, at de foretrækker at leje frem for at eje i en tid, hvor fremtiden kan virke usikker for mange. Det er en del af forklaringen på vores uafbrudte fremgang de seneste år, siger adm. direktør Henrik Rasmussen.
tøtte
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning og Miljøsanering
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Læs marts 2026 udgaven her
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
På en tidligere posthusgrund midt i Vejle tager den nye bydel Gammelhavn form med boliger, erhverv og grønne opholdsrum. Projektet har ambitioner om DGNB Guld-certificering