UgensErhverv.dk

Forurenet vej-vand kan renses bedre

Ved at ændre opsamlingsbassinernes udformning og læforhold kan forurening fra afvanding af motorveje reduceres

30-10-2008

En del af bilernes forurening på motorvejene skylles væk af regn og havner i store bassiner. Op imod 80 pct. af forureningen bliver fjernet via bassinerne, men det kan godt gøres endnu bedre.


Det viser en afhandling som PhD-studerende Thomas Ruby Bentzen fra Aalborg Universitet har lavet i samarbejde med Vejdirektoratet - et projekt, der har gjort det muligt at beregne, hvor meget forurening, der kommer ud til vandmiljøet fra en konkret motorvej. Det skriver vejsektoren.dk


”fortsættes…”Opsamlingsbassiner ved motorveje fjerner ca. 80 pct. af forureningen, men med forsøget er det muligt at gøre det endnu bedre og reducere forureningen fra motorveje yderligere. Det kan ske ved at ændre læforholdene og bassinernes udformning.


Alle motorveje er udstyret med et afvandingsanlæg, der består af en række rør under og ved siden af vejen, der leder regnvandet væk fra vejen og ud til nogle opsamlingsbassiner. Regnvandet tager en række små forurenende partikler som eksempelvis forbrændingsprodukter, gummi fra dæk, rust, olie og sprinklervæske med sig på vejen til bassinerne.


Arbejdet er foregået på to motorvejsstrækninger (Rute 9 på Fyn og E45 i Nordjylland), og Vejdirektoratet vil især bruge den nye viden fremadrettet, når der skal bygges nye motorveje eller udvides eksisterende strækninger.


- tøtte

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

På en tidligere posthusgrund midt i Vejle tager den nye bydel Gammelhavn form med boliger, erhverv og grønne opholdsrum. Projektet har ambitioner om DGNB Guld-certificering