UgensErhverv.dk
OPPskrift på skolebyggeriDen nye skole i Rudkøbing er tegnet af KHR Arkitek

OPPskrift på skolebyggeri

Langeland Kommune overlader finansiering, opførelse, drift og vedligeholdelse af ny skole til OPP-konsortium. Første spadstik er netop taget.

24-10-2008

Borgmester i Langeland Kommune, Knud Gether, og MT Højgaards koncerndirektør Jens Nyhus tog i går de første spadestik til Ørstedskolen i Rudkøbing med plads til 1.000 elever.


Og med det spadestik behøver hverken borgmesteren eller hans embedsmænd at tænke på uforudsete udgifter til drift og vedligeholdelse af bygningerne i de næste 30 år. Og borgmesteren behøver heller ikke bekymre sig om finansieringen af skolebyggeriet til 200 mio. kr.


Disse opgaver klarer OPP Konsortiet Team Rudkøbing Skole, der består af Dan-Ejendomme as, Bank DnB NORD A/S og MT Højgaard a/s.
Konsortiet har nemlig indgået en aftale med kommunen om finansiering, opførelse, drift og vedligeholdelse af byggeriet som et såkaldt OPP-projekt – Offentligt privat partnerskab.

OPP-aftalen indebærer, at konsortiet ejer skolen og stiller den til rådighed for Langeland Kommune mod en årlig rådighedsbetaling på 23 mio. kr. i 30 år, hvorefter kommunen kan vælge om de vil overtage byggeriet eller forlænge aftalen.

”fortsættes…”

- Langeland Kommune har udbudt Ørstedskolen som et OPP-projekt, fordi vi ikke ser etablering og drift af en bygning som en primær opgave for en kommune. Vi vil i stedet koncentrere vores egen indsats om undervisning og pædagogik, mens den fælles opgave for konsortiet og kommunen er at skabe rammerne for en god skole, siger kommunaldirektør i Langeland Kommune Jørgen Christiansen.


Konsortiet Team Rudkøbing Skole har gode erfaringer med OPP-projektet, da de tre selskaber i konsortiet i fællesskab står bag tre ud af fire OPP-projekter, der til dato er sat i gang herhjemme.


- Vi tror meget på, at OPP-projekter vil får stor udbredelse, ikke mindst i lyset af de mange skolebyggerier og -renoveringer, kommunerne står over for i de kommende år. Det er en klar fordel for kommunerne, at de om 30 år kan være sikre på at overtage skoler, der er vedligeholdte og opdaterede, siger koncerndirektør i MT Højgaard a/s, Jens Nyhus, der også er bestyrelsesformand for Selskabet OPP Ørstedskolen A/S.


Det tredje medlem af konsortiet, Dan-Ejendomme as, der har gjort vedligeholdelse og drift af ejendomme til en af sine kernekompetencer, ser klare fordele i OPP for både offentlige og private bygherrer:


- Bygherrerne kan med OPP-modellen høste fordele af, at der allerede i projekteringsfasen er taget højde for omkostningerne til drift og vedligeholdelse ud fra en totaløkonomisk betragtning. På den måde er de samlede omkostninger for de næste 30 år kendte og byder ikke på overraskelser, siger afdelingschef i Dan-Ejendomme as, Lars Olaf Larsen.


- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Førerløse tog på Københavns S-bane

Førerløse tog på Københavns S-bane

Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040