UgensErhverv.dk
Beton på den grønne grenBeton er andet end triste, grå boligblokke. Her en

Beton på den grønne gren

Unge arkitekter ser muligheder i beton, som kan anvendes kreativt og bæredygtigt

22-10-2008

Mens mange stadig forbinder beton med gråt og trist boligbyggeri, er især unge arkitekter i stand til at se ud over materialets kedelige omdømme. Arkitektskolen Aarhus oplever f.eks. en stigende interesse for at udnytte betonens potentiale.


- Det er ikke beton som materiale, men den kedelige anvendelse, der har skabt et dårligt ry. Beton behøver ikke være retvinklet og have en plan overflade. Heldigvis synes de studerende, at det er interessant at kombinere materialets æstetiske og byggetekniske egenskaber i nye former og spændende konstruktioner, fortæller professor, arkitekt Karl Christiansen fra Arkitektskolen Aarhus.


Til daglig står Karl Christiansen i spidsen for en række forskningsprojekter om beton, hvor de arkitektstuderende er med til at eksperimentere med beton og udvikle nye teknologier og former, der også har kommercielt potentiale.

”fortsættes…”

For nylig har de studerende på Arkitektskolen Aarhus også kunnet lade sig inspirere af tekstildesigneren Line Kramhøfts udstilling om æstetiske betonoverflader. I samarbejde med blandt andre betonelementproducenten Spæncom og Aalborg Portland samt med støtte fra Realdania Fonden har designeren udviklet en række spændende betonoverflader, der udnytter materialets æstetiske muligheder.


Ud over inspiration fra udstillinger og forskningsprojekter deltager arkitektstuderende løbende i både danske og internationale betonworkshops for at undersøge materialets æstetiske potentiale. Senest deltog ti arkitektstuderende i en workshop i Berlin, hvor de i samarbejde med ti tyske ingeniørstuderende frembragte en nyfortolkning af Brandenburger Tor.


- Resultatet af workshoppen illustrerer, hvordan beton er i stand til at kombinere æstetik med en solid konstruktion. Rigtig brug af beton skal med andre ord ikke kun være en fryd for øjet, men kan også bidrage til bæredygtigt byggeri på grund af optimeret materialeforbrug, forklarer Karl Christiansen.

- Mens beton ofte er udskældt i forbindelse med boligbyggeri, har materialet opnået en høj status og er ”in” som materiale til eksempelvis gulve og bordplader. Brugt kreativt og med omtanke er det med andre ord muligt, at bane vejen for at ændre folks opfattelse af beton, siger Karl Christiansen.


Den tværfaglige workshop i Berlin blev tilrettelagt og gennemført i samarbejde med Aalborg Portland, der løbende bidrager med støtte til lignende projekter. Således er virksomheden også involveret i den aktuelle tværfaglige workshop i Aalborg i denne uge . Arrangementet sætter i år deltagerrekord med næsten 300 unge deltagere.


- Betonworkshoppen er efterhånden blevet en årligt tilbagevendende begivenhed, hvor studerende fra forskellige byggetekniske uddannelser skaber kreative produkter i beton, der efterfølgende placeres rundt omkring i Aalborg. Og vi er naturligvis glade for at deltage i arrangementet og se, at et stort antal studerende har interesse for materialets mange muligheder, fortæller Project Manager Hans Bruun Nissen fra Aalborg Portland.


- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Førerløse tog på Københavns S-bane

Førerløse tog på Københavns S-bane

Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040