Danske Malermestre vil nu sætte større fokus på de klagemuligheder, som forbrugerne har, hvis et udført stykke malearbejde ikke lever op til forventningerne.
22-10-2008
Den fornyede indsats kommer efter Forbrugerredegørelse 2008, der blev offentliggjort tidligere i dag, og som desværre viser et fald i forbrugernes viden om fagets klagemuligheder.
- Vi kan desværre konstatere, at forbrugerne tilsyneladende ikke har tilstrækkeligt kendskab til Håndværkets Ankenævn og Danske Malermestres garantordning.
- Derfor må vi gøre en ekstra indsats for at øge kendskabet blandt forbrugerne til disse to ordninger, som jo netop skal sikre kundernes klagemulighed, hvis et stykke malearbejde ikke lever op til kundens forventning, siger Danske Malermestre direktør, Ole Draborg.
Forbrugerredegørelsen 2008 viser, at malerarbejde er rykket fra en placering som nummer 19 på listen sidste og ned til en placering som nummer 30 ud af de 50 undersøgte markeder. Placeringen er dog stadig væsentligt bedre end undersøgelsen fra 2006, der placerede malerarbejde på en 38. plads.
- Og vi kan glæde os over, at malerfaget placerer sig rigtig pænt, når det drejer sig om både tillid og gennemsigtighed. Redegørelsen giver os lidt at arbejde med, når det kommer til forbrugernes viden om klagemulighederne, men i store træk kan vi godt være tilfredse med resultatet, udtaler Ole Draborg.
-tibu
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040