UgensErhverv.dk

Johnny Skovengaard ny formand for TIB

Rykker efter 10 år som næstformand over i førersædet, målet er at vinde det tabte tilbage.

02-10-2008

Kampvalget i TIB om den ledige formandsstol efter Arne Johansen stod mellem næstformanden Johnny Skovengaard og Anders Olesen, formand for den storkøbenhavnske afdeling.

Det blev næstformanden, der trak det længste strå. På den netop afsluttede kongres i Aalborg fik Skovengaard 201 stemmer mod Olesens 83.

Efter valget, stak den nye formand kursen ud. TIB’s nye målsætning er klar, de tabte medlemmer skal vindes tilbage.

- Vi skal vinde det tabte tilbage. Vi har et mål. Vi har en plan. Nu kan vi sætte den i gang, siger Johnny Skovengaard.

Målet er klart. TIB skal udvikle organisationen, så forbundet og afdelinger bliver stærke. TIB skal også være mere synlig i den offentlige debat og ude på arbejdspladserne.

- Vi skal ud hvor medlemmerne er, siger Johnny Skovengaard.

TIB vil også sætte mere fokus på tillids- og sikkerhedsrepræsentanter.

- De tillidsvalgte er spydspidserne i det faglige arbejde på vore arbejdspladser, så dem vil vi gøre en ekstra indsats for. Målet er også at få valgt flere tillidsrepræsentanter, er meldingen fra Johnny Skovengaard.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster