Danmarks Designskole vil undersøge tegls teknologiske og æstetiske muligheder.
02-09-2004
Danmarks Designskole vil undersøge tegls teknologiske og æstetiske muligheder.
Byggematerialet tegl har mange flere potentialer, end det umiddelbart kan ses i dag, mener Danmarks Designskole. Skolen har derfor sat sig for at afdække det klassiske tagmateriales muligheder med henblik på anvendelse af tegl til produktion af facadeelementer til støjreduktion og klimaværn.
Baggrunden er en voksende interesse for, hvordan man mest effektivt kan reducere støjgener og andre miljøbelastninger. Fonden Realdania støtter projektet med 1,5 mio. kr., og derudover støttes det også økonomisk af teglværkindustrien.
Danmarks Designskoles projekt, der har overskriften ’Keramiske klima- og støjskærme’, skal helst munde ud i flere materialemuligheder til den danske byggebranche.
Det er også baggrunden for, at Realdania støtter projektet.
- Tegl er et af byggeriets væsentligste materialer, og det er rigtigt set af Danmarks Designskole, at der skal forskes i dets mange anvendelsesmuligheder. Vi lægger desuden vægt på, at projektet bliver tænkt ind i en bredere strategi omkring udvikling og produktivitet i byggeriet. Det er netop perspektivet i et sådant samarbejde mellem uddannelses- og forskningsinstitutioner og industri, at man kan forene godt håndværk og arkitektonisk kvalitet med en industriel produktionsform, udtaler direktør i Fonden Realdania, Hans Peter Svendler.
Forskningsprojektet skal køre over de næste tre år.
-ls.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Læs september 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Vinduer, døre, trapper og kviste
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej