Online-guide skal hjælpe virksomheder med at reducere CO2-udledningen
25-09-2008
Økonomi- og Erhvervsministeriet og DI går i dag i luften med online-guiden Klimakompasset.dk, som hjælper virksomhederne med at reducere deres CO2 - udledning.
På Klimakompasset.dk kan danske virksomheder beregne deres udledning af drivhusgasser. At kende sit CO2-aftryk er første skridt på vejen mod en klimastrategi for virksomheden. På Klimakompasset kan virksomheder derfor få inspiration og hjælp til at udarbejde en strategi for CO2-reduktion.
- Det er godt, at virksomhederne nu får et håndgribeligt værktøj til at arbejde med klima. Jeg tror, det vil gavne både klimaet og virksomhedernes forretning. Rigtig mange virksomheder har viljen, men mangler inspiration og hjælp til at sætte fokus på klimaforandringer, siger økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen.
"fortsættes..."DI’s adm. direktør Hans Skov Christensen siger, at der er behov for at sætte lidt system i de flyvske begreber på klimaområdet.
- Klimakompasset hjælper både mindre og større virksomheder med at lave en fornuftig prioritering af deres indsats.
Det er vigtigt, at virksomhederne finde en metode, der lige præcis passer til den måde, deres virksomhed fungerer på, siger Hans Skov Christensen.
Klimakompasset lanceres i dag på DI’s erhvervspolitiske topmøde i Bella Center og indgår som et initiativ i regeringens handlingsplan for virksomheders samfundsansvar og er udarbejdet i dialog med regeringens erhvervsklimapanel.
- tøtte
Læs marts 2026 udgaven her
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster