Stativer til at transportere glas kan også bruges til plader, døre og vinduer
22-09-2008
Af Louise Strøbech
Tømrer- og snedkervirksomheder, der har behov for at transportere døre, vinduer og diverse plader, er den næstvigtigste kundegruppe for virksomheden Tekimex, der gennem de sidste 30 år har befundet sig godt på markedet for transport og lagersystemer til især glarmesterbranchen. Men tømrere og snedkere har altså også opdaget transportstativerne, som kan monteres udenpå håndværkerbilen, så de store og flade materialer let kan fragtes med rundt.
Udover stativer, der kan sættes uden på bilen, gør virksomheden det også i pladsbesparende lagring af glas og pladematerialer samt indvendigt inventar til håndværkerbiler.
1. marts i år overtog Thomas Philipsen virksomheden, og siden er der sat fokus på især at opbygge nye markeder i udlandet samt at pleje det eksisterende forhandlernetværk primært i Danmark, Sverige og Norge, hvor markedet er størst.
- Vi har ingen konkurrenter i Skandinavien, og på det internationale marked kan vi konkurrere, fordi vores stativer ikke er svejset sammen. Vores stativer kan f.eks. gøres mindre eller større, og de kan flyttes over på en ny bil. På den måde kan vores stativer overleve både 10 og 15 år – også selvom man køber ny håndværkerbil, siger Thomas Philipsen, der kom til Tekimex med en salgs- og markedsføringsbaggrund i baglommen.
"fortsættes..."Stativerne kan håndtere alle former for plader, som håndværkeren måtte have behov for at transportere rundt med sig. Gipsplader, træplader, glas, stålplader, døre eller vinduer får alle plads i stativerne, der er i aluminium og vejer 100-150 kg alt afhængig af størrelse. Senest har virksomheden udviklet et af produkterne i en mere ergonomisk retning, så det interne stativ kan trækkes ud af bilen.
- Udtrækssystemet er blevet forbedret, så man f.eks. ikke skal ind i bilen og bære en tung plade ud, forklarer Thomas Philipsen.
louise@odsgard.dk
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tysk kvalitets siden 1860!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Læs marts 2026 udgaven her
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager