UgensErhverv.dk

Formandsmøde i strategiens tegn

Dansk Byggeri i fuld gang med strategi- og strukturproces

18-09-2008

- Synligheden regionalt og fagligt er vigtig, for der er opbrud i branchen og blandt arbejdsgiverne, og i den situation er det vigtigere end nogen sinde, at vi fremstår stærkt og markant.
Det understregede formanden for Dansk Byggeri, Povl Christensen på organisationens formandskonference i Vejle forleden.


Adm. direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen orienterede om den strategi- og strukturproces, som bestyrelsen har valgt at sætte i gang.
- Struktur- og strategiprocessen skal sikre, at vi ikke alene gør tingene rigtigt, men også gør de rigtige ting. Og medlemmerne er og vil blive hørt og får indflydelse i denne proces, sagde Lars Storr-Hansen.


En analyse blandt medlemsvirksomhederne om ønskerne til organisationen er faldet ud med et overvejende positivt resultat, men der er også plads til forbedringer.
Forhold som bestyrelsen vil tage med i arbejdet med den nye strategi, som kommer til at løbe frem til foråret 2009.

"fortsættes..."
Et indlæg på formandskonferencen aflivede på det nærmeste enhver snak om krise i byggeriet.
Fremtidsforsker og direktør Jesper Bo Jensen gav således sit bud på branchens fremtid:


- Jeg kan ikke se krisen på boligmarkedet. Der er ikke den voldsomme stigning, som der har været de seneste år. Men selvom vi kan se frem til nogle år, hvor nybyggeriet falder, så går bunden ikke ud af boligmarkedet.
Danskerne bliver rigere og rigere, og der er stadig behov for 5.000 nye parcelhuse om året, ligesom markedet for ombygning og renovering fortsat vil være meget stort. Hertil kommer nye vækstområder som nye bydele, erhvervsbyggeri og ikke mindst infrastrukturområdet, hvor der er lagt op til en kraftig udbygning af vej- og tognet i de kommende år, sagde Jesper Bo Jensen.

- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager