K.G. Hansen & Sønner bygger ny, stor produktionshal til QteC i Aabenraa
18-09-2008
Nu skal det være slut med, at medarbejderne nærmest må løbe hækkeløb over maskindele i produktionshallen og henter delkomponenter på flere eksternt placerede lagre. Virksomheden QteC i Aabenraa fordobler sit produktionsareal og opfører en ny fabriksbygning på 550 kvm. i industriområdet Lundsbjerg syd for byen.
Det er entreprenørfirmaet K.G. Hansen & Sønners afdeling i Aabenraa, der gennemfører projektet, som samlet har en værdi af knap 4 mio kr.
- Udvidelsen er en nødvendighed. Vi udnytter de eksisterende faciliteter mere end optimalt, og det kan jeg kun takke medarbejderne for. De er meget fleksible, men de kan ikke blive ved med at løbe hækkeløb over maskindelene. Vi skal også have et langt mere rationelt produktionsflow. Det får vi, når K.G.. Hansen & Sønner er færdige med byggeriet i november, siger direktør Sonny Frøhlich, QteC.
fortsættes
QteC har specialiseret sig i udvikling af kunde- og opgavespecifikke vandstråleskæremaskiner, der som hovedregel arbejder med et tryk på op til 4.000 bar – men udviklingen bevæger sig i retningen af 6.000 bar, som også kan leveres.
Fordelen ved vandstråleskæring er, at metoden er materiale neutral. Ved at kombinere kvartssand og vandstråleteknikken er det muligt at skære i alle materialer fra plast, gummi til titan, stenuld og aluminium. Virksomhedens specialmaskiner benyttes i store dele af verden.
Virksomheden beskæftiger seks medarbejdere, der primært står for design og udvikling af maskiner samt installation og indkøring af udstyret. Delkomponenterne produceres primært hos underleverandører. Baggrunden for udvidelsen er, at maskinerne inden levering samles og afprøves i Aabenraa. Det kræver, at højden fra betongulv til underkanten af den loftmonterede portalkran er på 6,5 meter.
- tøtte
Fra Typehus til Drømme Villa
Læs marts 2026 udgaven her
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Tagdækkernes faldsikringssystem
Tysk kvalitets siden 1860!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning og Miljøsanering
Vinduer, døre, trapper og kviste
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager