UgensErhverv.dk
Kunstplan for Holmen

Kunstplan for Holmen

Kunstneriske uddannelser skal bindes sammen med kunst.

17-09-2008

Universitets- og Bygningsstyrelsen har taget initiativ til et nyt projekt, hvor kunst skal være med til at binde større campus-miljøer i landet sammen og sikre et godt undervisningsmiljø.

Den første ´Kunsthelhedsplan´ med forslag til placering af billedkunst i det offentlige rum er en plan for Campus Holmen, der rummer de kunstneriske uddannelser: Kunstakademiets Arkitektskole, Statens Teaterskole, Rytmisk Musikkonservatorium og Den Danske Filmskole.

Kunstplanen er en opfølgning på de nyligt færdiggjorte udearealer. I planen indgår de æstetiske forhold i campusindretning både i udearealer, bygninger og lokaler.

- Et af de meget afgørende parametre indenfor det æstetiske miljø er udsmykninger og kunst som elementer til at styrke oplevelsen af alt det som god kunst kan gøre for det enkelte individ, og gøre for fællesskabet mellem mennesker i en studie- eller arbejds- og forskningsrelation samt styrke båndet mellem institutionen og omgivelserne, skriver Universitets- og Bygningsstyrelsen i en pressemeddelse.

(fortsættes)Kunsthelhedsplanerne vil have forskelligt indhold i form af temaer, udtryk og formidlingsmåder alt afhængig af de lokale forhold.

- Det er her vigtigt at understrege, at udsmykningsplanerne kan ses som led i det lovbestemte arbejde med det æstetiske undervisningsmiljø, idet planerne kan opsamle de ønsker der kan udgøre institutionernes handlingsplaner for forbedringer af det æstetiske miljø, skriver Universitets- og Bygningsstyrelsen.

På Homen bygges den kunsteriske udsmykning blandt andet op omkring de eksisterende gennemgående akser, som karkateriserer byplanen på den tidligere flådebase.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager