UgensErhverv.dk

Tager første spadestik til fremtidshus

På onsdag d. 3. september begynder byggeriet af projekt ’Bolig for livet’, der er et enfamiliehus, der producerer mere energi end det forbruger

01-09-2008

Forstil dig, at du bor i et hus, der selv producerer den energi, du skal bruge til el og opvarmning. Og som faktisk kan producere så meget energi, at du kan bruge det overskydende til at lade din el-bil op med.

Forestil dig at huset selv regulerer, hvor meget lys og varme der kommer ind gennem vinduerne, og at huset skifter facade alt efter, om det er sommer eller vinter. Og forestil dig så også, at huset selv lufter ud og sørger for, at der altid er et godt indeklima.

Det lyder måske som noget fra en science fiction roman, men er faktisk så virkeligt, at første spadestik tages onsdag d. 3. september i Lystrup nord for Århus, og at huset åbnes i marts 2009, hvor en testfamilie flytter ind.

Projektet hedder og er en helt ny form for bæredygtigt byggeri, hvor der er fokus på,

Bag projektet ’Bolig for livet’ står vindues- og ovenlysproducenterne, Velfac og Velux, der ønsker at bygge en bolig med kodeordene energi, æstetik og komfort. Med baggrund i husets bæredygtige opbygning ser de to virksomheder frem til elmålere, der løber baglæns da boligen selv producerer CO2-neutral energi ved brug af solens varme.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden