UgensErhverv.dk

At være eller ikke at være udsendt medarbejder

En faglig voldgift indenfor snedker- og tømrerområdet har truffet afgørelse om virksomheders ret til at fradrage husleje i medarbejderens løn

11-07-2008

Dansk Byggeri er godt tilfreds med udfaldet af en faglig voldgift, der definerer, hvornår en udenlandsk medarbejder, der arbejder i Danmark, er udsendt eller ikke.

Dansk Byggeri beskriver sagen således:
Bygningsoverenskomsten med Forbundet Træ-Industri-Byg (TIB) indeholder en bestemmelse om, at hvis arbejdspladsen ligger mere end 80 km fra virksomhedens adresse eller medarbejderens bopæl, skal virksomheden betale dokumenterede udgifter til kost og logi på hotel, kro eller lignende.

Et tilsvarende spørgsmål har været behandlet i en tidligere sag, den såkaldte ’Lindner-sagen’, hvor en dansk virksomhed, som var del at en multinational koncern med hovedsæde i Tyskland, benyttede et polsk søsterselskab til at rekruttere arbejdskraft til at arbejde i Danmark.

Ansættelsessamtalerne foregik i Polen, hvor der også blev indgået ansættelsesaftaler. I denne sag udtalte opmanden, at der var tale om udsendte medarbejdere, og virksomheden blev pålagt at betale for kost og logi til de udsendte medarbejdere.

Passende bolig mod betaling
I den konkrete sag er der tale om et dansk vikarbureau, som indgår i en international vikarbureaukæde med lignende selskaber i andre lande.

Virksomheden besluttede i 2006 at tilbyde udenlandske vikarer beskæftigelse i Danmark og holdt derfor et præsentationsmøde i august 2006 i Berlin. Efter mødet afholdt virksomheden individuelle samtaler med de interesserede deltagere, hvor det oplystes at ansættelse ville ske i det danske selskab. Der blev ligeledes informeret om lønvilkår, herunder at virksomheden ville sørge for en passende bolig mod betaling, hvis medarbejderne var interesserede.

Nogle dage senere ringede virksomheden til én af deltagerne og tilbød ham ansættelse. Den 3. september 2006 mødte han på virksomhedens adresse, hvor ansættelsesaftalen blev gennemgået og underskrevet.

Som en del af ansættelsesaftalen aftalte parterne, at virksomheden stillede en passende bolig til rådighed for medarbejderen, mod at medarbejderen betalte et fast beløb pr. uge.

Under sagen rejste TIB krav om tilbagebetaling af den opkrævede husleje, og henviste i den forbindelse til ’Lindner-sagen’.

Jobsamtale i Danmark
Opmanden gav Dansk Byggeri medhold med den begrundelse, at medarbejderen var rejst til Danmark for at blive ansat hos virksomheden her i landet.
Medarbejderen havde i den forbindelse valgt at gøre brug af virksomhedens tilbud om at skaffe ham en bolig mod betaling. Der forelå ikke omstændigheder, som kunne begrunde at medarbejderen måtte anses for at være udsendt til at arbejde her i landet.

På baggrund heraf påhvilede der ikke virksomheden pligt til efter overenskomstens § 29 at betale for kost og logi, uanset at medarbejderne havde sin faste bopæl i Tyskland og sit arbejdssted i Danmark.

Udsendt eller ikke
Dansk Byggeri er tilfreds med, at kendelsen klart definerer, hvornår der skal betales kost og logi efter overenskomstens § 29. Dansk Byggeri her hele tiden været af den opfattelse, at når en medarbejder søger og opnår beskæftigelse mere en 80 km fra egen bopæl, påhviler udgifterne til kost og logi, medarbejderen selv.

Det er samtidig Dansk Byggeris opfattelse, at når en virksomhed udsender en medarbejder til arbejde mere en 80 km fra virksomhedens adresse - og medarbejderne i den forbindelse overnatter - påhviler det virksomheden at betale medarbejderens udgifter i forbindelse hermed.

For at undgå tvivl i fremtiden opfordrer Dansk Byggeri sine medlemmerne til, at det ved ansættelse af udenlandske medarbejdere klart og entydigt beskrives, at ansættelsen sker hos en dansk virksomhed på sædvanlige vilkår, og at der således ikke er tale om udsendelse af medarbejdere fra det udenlandske søsterselskab til arbejde i Danmark.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager