UgensErhverv.dk

Ulovligt Søfartsmuseum

Arkitektkonkurrence om nyt museum i Helsingør i strid med EU’s udbudsregler

07-07-2008

Danske Arkitektvirksomheder, Danske Ark, har vundet en principiel klagesag ved Klagenævnet for udbud mod Handels- og Søfartsmuseet i Helsingør. Sagen drejer sig om en arkitektkonkurrence om et nyt museum i den gamle dok i Helsingør Havn, som Handels- og Søfartsmuseet gennemførte sidste år.

Danske Ark klagede over arkitektkonkurrencen på hele arkitektbranchens vegne, fordi museet efter foreningens opfattelse tilsidesatte en stribe af EU’s udbudsregler og dansk lovgivning på en række områder, da man gennemførte konkurrencen og udpegede et vinderforslag.

Danske Ark har over for Klagenævnet for Udbud rejst i alt syv påstande, hvor de to mest kritiske er:

- Selvom museet i sit eget konkurrenceprogram meget klart præciserede, at museet skulle bygges nede i den såkaldte Dok 1, har Handels- og Søfartsmuseet alligevel udpeget et vinderprojekt, som ikke placerede museet i Dok 1 men inde i jorden langs dokkens kanter. Forslaget var altså ukonditionsmæssigt.

- Museet valgte i det hele taget at fuldføre konkurrencen på trods af, at samtlige forslag angiveligt ville medføre betydelige budgetoverskridelser og derfor var ukonditionsmæssige.

De øvrige klagepunkter drejer sig om forhold som
- manglende offentliggørelse af bedømmelseskriterier 2/4
- ændring af tildelingskriterier
- anmodning om at deltagerne gav afkald på retten til at klage over procedurefravigelserne
– et krav som er helt usædvanligt og uacceptabelt.

Det var arkitektfirmaet BIG, der vandt opgaven om udformningen af Handels- og Søfartsmuseet. Klagesagen ventes ikke at få konsekvenser for planerne om at gennemføre byggeriet i Helsingør, der senest har opnået støtte fra en lang række fonde til både opførelsen og udstillingens design.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden