UgensErhverv.dk

Upopulære jyder

Jyske håndværkere anklages på ny for at dumpe timelønnen via skattefri diæter

25-08-2004

Fagforeningen Træ-Industri-Byg (TIB) har igen rejst diskussionen om de diætregler, som ifølge fagforeningen skævvrider konkurrencen og gør det attraktivt for jyske svende at tage til Sjælland, hvor de kan få en skattefri godtgørelse på 570 kr. om dagen, som skal dække kost og logi og små-fornødenheder.
De jyske håndværkere er i vidt omfang ”anklaget” for unfair konkurrence og for at bo i campingvogne og leve billigt, så de kan stoppe en stor del af rejsegodtgørelsen i baglommen, og derfor er villige til at arbejde for en lavere løn.
- Når man ser på det beløb, ”diæt-svendene” på 125 kr. i timen får i hånden hver 14. dag, så løber det op i omkring 2.200 kr. mere end det svende på en timeløn på 185 kr. får - netop fordi en stor del af lønnen består af skattefri diæter, siger Palle Bisgaard, formand for bygningsgruppen under TIB i København. Det reelle beløb er dog nede på omkring 1.200 kr., for der skal ikke betales feriepenge, pension eller søgne-helligdage af de skattefrie beløb. Her ligger også virksomhedens fordel, for de ”tjener” godt 1.000 kr. hver 14. dag, som de ellers skulle have betalt til en svend på 185 kr. i timen.
- Fidusen fornemmes dog større for svenden, for han får jo flere penge i hånden. Selv om vi spørger, om de er klar over, at de får mindre til ferie og pension, er svaret gerne, at de ikke bekymrer sig om pensionen, og at de i øvrigt plejer at arbejde et par uger i ferien. Men omkring 4-5.000 kr. ekstra om måneden tæller jo, og i kraft af skattefordelen deler mester og svend i porten.
Palle Bisgaard finder det grotesk, at der trods et byggeboom i HT-området er en arbejdsløshed der på omkring 10% i, mens landsgennemsnittet ligger på 6%. Det modsatte ville være naturligt, mener han.
- Vi taler om, at jyder tager til København på skattefri diæter, mens københavnske håndværkere modtager understøttelse og via den betaler skat, der finansierer en del af jydernes løn.

Udnytter reglerne
At der spekuleres i systemet, er Palle Bisgaard ikke i tvivl om. Han har selv ringet en virksomhed op, som søgte håndværkere på nettet, og udgav sig for at være en ledig tømrersvend.
- Firmaet fortalte, at de havde fået besat deres stillinger i København, men at der var et ledigt job i Århus. Aftalen var en mindre timeløn, men plus diæter, og så skulle jeg selv skaffe mig et sted at bo. Som igen bekræfter, at både mester og svend udnytter reglerne. Vi kan ende der, at håndværkere vinker til hinanden på Storebæltsbroen mandag morgen og fredag eftermiddag på vej til og fra arbejde.
- Reglerne burde laves om, så der er en lige konkurrence uden skattemæssige tilskud, som reelt er skjulte løntilskud. Vi ønsker, at firmaer kun udskriver skattefrie beløb ud fra dokumenterede udgifter, og at det skulle være bureaukratisk, som mange påstår, forstår jeg ikke.
Senest har TIB også anslået, at ca. en tredjedel af alle nordsjællandske byggeopgaver klares af jyske eller fynske håndværkere.
Palle Bisgaard erkender dog, at det selv inden for egne rækker er svært at samle byggeforbundene på landsplan om en fælles indsats, ligesom Dansk Byggeri ikke bakker TIB’s holdninger op.
- Jeg har ikke ondt af, at håndværkere få en ekstra skilling for at være væk hjemmefra. Reglerne gælder også for håndværkere, der tager til Jylland, har adm. direktør i Dansk Byggeri, Jens Klarskov, sagt.
Hovedet på sømmet er måske denne kommentar fra Søren Pedersen, formand for Dansk Byggeri i Nordjylland.
- Jyske håndværkere udfører arbejde i hovedstaden både i en højere kvalitet og billigere end de lokale svende er i stand til. Byggebranchen er præget af hård priskonkurrence, hvilket medfører valg af den billigste leverandør.

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej