UgensErhverv.dk
Elefanthus indvies

Elefanthus indvies

I dag åbnes officielt for et af Københavns mest spektakulære nybyggerier

10-06-2008

I dag åbnes officielt for det nye Elefanthus i Københavns Zoologiske Have.

Med byggeriet får ikke bare Zoologisk Have men også København et originalt bygningsværk af et verdens førende arkitektfirmaer, Foster+Partners, der på en gang forener futuristisk hightech-arkitektur med de primitive byggeri i de eksotiske kulturer, hvorfra elefanterne stammer.

Først og fremmest er elefantanlægget dog enestående ved den arkitektoniske indlevelse i at skabe optimale forhold for elefanter under fangenskab.

Virkemidlerne er en homogen konstruktion i rød beton, der bades i dagslys fra to store glaskupler, og fortsætter udenfor som en skov af røde betonsøjler mod træerne i Frederiksberg Have. Publikum får en tilsvarende unik oplevelse, hvor de fantastiske dyr opleves fra mange vinkler gennem et sammenhængende rampe- og stiforløb.

Rambøll har været ingeniør på projektet med engelske Buro Happold til beregning af glaskuppelkonstruktionerne. E. Pihl & Søn har været hovedentreprenør, mens SLA landskabsarkitekter har stået for det store udendørsanlæg, der åbner Zoologisk Have mod Frederiksberg Have.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden