UgensErhverv.dk

Europas længste vandrutschebane

Gammel badeanstalt i Litauen bliver til vandland med gigant-rutchebane.

28-05-2008

Gammel badeanstalt i Litauen bliver til vandland med gigant-rutchebane.


Litauen får Europas længste vandrutschebane. En eksisterende badeanstalt, som var populær for turister fra den gamle østblok, bliver nu forbedret og udvidet til et topmoderne vandland og sundhedscenter. Det sker for at trække europæiske turister til byen.

Det er et joint venture bestående af COWI, datterselskabet COWI Baltic og VAS arkitekter fra Litauen, der skal stå for projektet. COWI skal kvalitetssikre og lede projektet og bidrage med speciel ekspertise inden for akustik og energiledelse. COWI Baltic skal primært stå for den lokale koordination og de ingeniørmæssige installationer.

Om fire til fem år når bygningen står færdig, vil det være muligt at lægge sig i varme spabade, rutsche ned ad adskillige vandrutschebaner eller svede i saunaerne. For børnene bliver der bl.a. indrettet tegne- og musikrum, hvor de kan bruge deres kreative evner.

Vandlandet ligger i byen Druskininkai 130 km syd for Litauens hovedstad Vilnius. Druskininkai har traditionelt været et regionalt center for terapeutiske spabehandlinger, hvor man benytter helbredende mineralvand og mudder, som har en af de bedste kvaliteter i Europa.

- Renoveringen af den gamle badeanstalt skal bl.a. være med til at give hele byen et løft. Byen skal igennem en foryngelseskur, så den igen bliver populær og oplever sin svundne storhedstid, siger projektleder i COWI Marco G. Malpiedi.






Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger