UgensErhverv.dk

Stigende Gør-Det-Selv salg

Flüggers salg til professionelle malere er vigende, men positivt salg til private.

28-05-2008

Flüggers salg til professionelle malere vigende, men positivt salg til private.


Flügger, leverandør og producent af malerartikler, kom ud af første kvartal for regnskabsåret 2003-2004 med et ordinært resultat før skat på 61,9 mio. kr. mod et resultat på 64,3 mio. kr. for samme periode sidste år.

Nettoomsætningen steg fra 315 mio. kr. til knap 319 mio. kr.

Salgsudviklingen til professionelle malere har været vigende, mens salget til private forbrugere har været positivt. Flügger anfører dog, at koncernen har øget sin markedsandel inden for begge segmenter.

Såvel produktionsomkostninger og råvarepriser har forholdt sig i ro sammenlignet med sidste år. Dermed har det været muligt at realisere en bruttomargin på 54,8 procent, oplyser Flügger.

Flügger fastholder forventningerne for regnskabsåret 2003-04. De lyder på et primært driftsresultat på godt 100 mio. kr. og et nettoresultat i størrelsesordenen 75-80 mio. kr.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger