Hollandsk projekt vinder i en arkitektkonkurrence for Krøyers Plads på Christianshavn.
28-05-2008
Hollandsk projekt vinder i en arkitektkonkurrence for Krøyers Plads på Christianshavn.
Seks tårne på op til 14 etager indgår i det hollandske projekt, som tirsdag blev vinder af arkitektkonkurrencen for Krøyers Plads på Christianshavn. Projektet giver plads til omkring 140 nye luksuslejligheder ved havnefronten i København.
Flittig brug af glas giver bygningerne en krystalagtig fremtoning.
Det er Erik van Egeraat Associated Architects (EEA) i Rotterdam, som står bag det vinderprojekt, statens ejendomsselskab Freja Ejendomme A/S tirsdag offentliggjorde. Det hollandske selskab vandt foran en række internationalt anerkendte arkitekter som Vilhelm Lauritzen A/S, KHR AS arkitekter og Lundgaard og Tranberg Aps.
Flere har meldt deres interesse som bygherre, men det er endnu ikke endeligt besluttet, hvem det bliver.
Hvis det som forventet bliver ejerlejligheder, ventes prisen at komme til at ligge på omkring fire mio. kr. for 100 kvadratmeter. Stueplanet ventes brugt til café- og restaurant-miljø.
jhan
Læs marts 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Fra Typehus til Drømme Villa
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger