UgensErhverv.dk

God gang i hjulene

To Byggekram-centre opkøbt af Bygma Gruppen, men fortsat pletter på landkortet.

28-05-2008

To Byggekram-centre opkøbt af Bygma Gruppen, men fortsat pletter på landkortet.



Af journalist Jørgen Hansen

I de senere år er det gået stærkt frem for Bygma Gruppen, der bliver stadig større. Med to nye opkøb omfatter selskabet nu 46 trælaster og byggemarkeder i Danmark.

Det er Byggekram-forretningerne i Gråsten og på Als, der nu kommer med i Bygma. For Als Byggecenter sker overtagelsen først med virkning fra august. Begge opkøb er sket som led i generationsskifter.

Udover disse opkøb har Bygma indenfor det seneste år også overtaget Træmadsen Skagen, Frederikshavn Ny Tømmerhandel og H. Ulf Nielsen a/s.

- Vi køber ikke kun for at vokse os større, for et køb skal da være sundt og fornuftigt, og vi ser også på forhold som geografien og logistikken. Endnu er der da pletter på landkortet, og eksempelvis er vi på Vestkysten ret ’magre’, siger adm. direktør Peter Madsen, Bygma Gruppen. På Fyn er der kun et enkelt byggemarked, og i Hovedstadsområdet er koncernen ikke repræsenteret.

Beslutningsprocessen er kort i koncernen, og derfor kan et opkøb hurtigt foretages, hvor andre kæder har længere beslutningsveje, da kæderne hviler på mange aktionærer.
Peter Madsen siger videre, at det er helt tilfældigt, det er to Byggekram-forretninger, som senest er blevet opkøbt. Bygma er ganske som Byggekram med i indkøbsforeningen Ditas.

Koncernen, der satser på både professionelle og private, kunne tidligere på året præsentere sit hidtil bedste resultat. Det ordinære resultat før skat blev på godt 105 mio. kr. Egenkapitalen var på godt 563 mio. kr., hvilket var over 65 mio. kr. mere end året før.

- Netop nu er der stor travlhed rundt om i trælasterne og byggemarkederne. Der er god gang i hjulene, og omsætningen vil blive større end sidste år, men det er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at vi kommer ud med et lige så flot resultat som sidst. Der vil formentlig blive tale om et vigende resultat. Det er et presset marked med svagt faldende konjunkturer og fortsat virkelig hård konkurrence, om end vi da ikke ligefrem hyler, fortæller Peter Madsen.

Fusion

I løbet af det nuværende regnskabsår vil hovedparten af datterselskaberne blive fusioneret til ét nydannet selskab, Bygma Gruppen A/S, der vil omfatte samtlige trælaster og byggemarkeder i Danmark og vil være 100% ejet af A/S Bygma. Det er endnu ikke besluttet, hvornår der vil blive holdt ekstraordinær generalforsamling, men fusionen vil ske med tilbagevirkende kraft pr. 1. oktober 2002.

Fusionen vil derimod ikke omfatte de svenske selskaber. I 1998 udvidede koncernen sit markedsområde til også at omfatte Sverige ved opkøb af virksomheden Trollbäckens Trä & Byggnadsvaror AB, som er placeret i Stockholms-området. I 2001 skete der opkøb af Spånga koncernen, som ligeledes er placeret i Stockholms-området og har tre udsalgssteder.

Øvrige selskaber i A/S Bygma er grossistvirksomheden A/S Scandinova, køkken/badcentrene Inforum, trælastagenturet Hjalmar Wennerth, handelsselskabet Pro-File samt Voetmann Maskiner.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger